כיצד קפאין משפיע על חרדה

קפה, תה, סודה ומזונות ומשקאות אחרים המכילים קפאין נצרכים על ידי מבוגרים רבים בכל יום, כך שאולי לא מפתיע ללמוד שקפאין הוא התרופה הנפוצה ביותר בעולם.
מה שקפאין, אבל עדיין יש לו השפעות פסיכואקטיביות.
אבל רמות עוררות גבוהות אינן תמיד אידיאליות, במיוחד אם יש לך חרדה.
אם אתה נוטה לחרדה או סובל מהפרעת חרדה, יותר מדי קפאין להחמיר את הסימפטומים שלך, להפריע לשינה שלך, ולהביא לתחושות של פאניקה אצל אנשים.
אם זה הלוואי של יותר מדי קפאין נשמע מוכרות, יכול להיות שזה בגלל זה שאתה אלו דומות מאוד לתסמינים של חרדה.
זה לא נדיר שאנשים טועים במבצע הלוואי של הקפאה בבתחושות של התקפי חרדה.
תסמיני חרדה והשפעות הקפאין משפיעות על פעילות מערכת העצבים הסימפתטית, החלק של מערכת העצבים האוטונומית השולטת בתגובת הלחימה או ברח של הגוף.
תגובת הילחם או ברחבת הגוף שלך לאופן שבו שלך מתגייס ומגיב לאיומים בסביבה. כאשר מופעלת, תגובה זו מעוררת שורה של תגובות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות,
כולל נשימה מוגברת, לחץ דם ומתח שרירים.
ההשפעות של צריכת יותר מדי קפאין עשויות לחוות גורם שאין להבחין בתסמיני חרדה. ואם כבר יש לך מצב חרדה, עדויות מצביעות על כך שזה יכול להחמיר את הסימפטומים שלך.

מחקר אחד משנת 2022 מצא שמינוני קפאין השווים לחמש כוסות קפה חשמליים לגרום להתקפי פאניקה אצל חלק גדול מהאנשים עם הפרעת פאניקה.
המחקר גם מצא שקפאין לא רק הגביר את רמות החרדה אצל אנשים עם הפרעת פאניקה – גם מבוגרים בריאים מדווחים על יותר חרדה.
המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM-5-TR) מכיר גם בהפרעת חרדה הנגרמת מקפאין כמצב מובהק. תת-סיווג של הפרעת חרדה הנגרמת על ידי
חומרים/תרופות ומאופיינת בחווית חרדה או התקפי פאניקה כמו ישירה מצריכת קפאין.
שימוש בקפאין עשוי גם לתרום לבעיות חרדה בדרכים אחרות. לדוגמה, זה יכול להוביל להפרעות שינה. שינה לקויה יכולה, בתורה, למלא תפקיד בהופעת הפרעות חרדה וחזוקתן.
מחקר מצא שבעיות שינה מהוות מנבא להופעת הפרעת חרדה כללית בילדים ובני נוער.
כמה מחקרים בבעלי חיים הראו גם שימוש ארוך טווח בקפאין עשוי לשנות לצמיתות את ריגוש המוח. השפעות כאלה עשויות להיות בולטות יותר בקרב מתבגרים אשר נוהגים לצרוך
כמויות מופרזות של קפאין, מה שמוביל לסיכון מוגבר לפתח חרדה.

לסיכום
אם אתה נאבק עם תחושות של חרדה, זה תמיד רעיון טוב לשקול אם קפאין עשוי לשחק חלק בהמרת הסימפטומים שלך.
שינויים באורח החיים עם צמצום קפאין, שינה מספקת ופעילות גופנית סדירה לעזור לך לנהל יותר את החרדה,
אבל חשוב גם לדבר עם רופא או איש מקצוע בתחום הבריאות הנפש. טיפולים יעילים יכולים לעזור לך להתמודד עם החרדה ולמנוע את החמרתה.